Přesná práce na míru
Forma pro výrobu dílců se téměř vždy skládá z vnějšího pláště, který určuje celkový tvar a je typicky ocelový, a jader, jež dále vymezují důležité funkční detaily – drážky, otvory, zvlnění a podobně. Jádra jsou velmi často složitých tvarů, přesto je třeba navrhnout je a vyrobit přesně podle přání zákazníka. Průmyslová keramika jádra dříve nechávala vyrábět frézováním z kovů (kde mnohdy nepostačil ani pětiosý CNC stroj) nebo ze dřeva, při čemž využívala práci truhlářů a modelářů. Jelikož se vždy jednalo o výrobek přesně na míru, narážela firma na vysoké náklady a časovou náročnost.
Během roku 2013 se vedení Průmyslové keramiky začalo zabývat technologií 3D tisku jako prostředku pro zlevnění a zrychlení výroby forem. První 3D tiskárna českého výrobce zamířila do firmy v roce 2014. „Potýkali jsme se však s extrémní nespolehlivostí tiskárny. Úspěšně proběhlo jen zhruba 30 % tisků, zbytek byl odpad. Ani po této zkušenosti jsme však na 3D tisk nezanevřeli, byla to pro nás skvělá škola. Technologie pro nás byla stále vhodná, jen jsme špatně zvolili tiskárnu,“ říká Jakub Cvilinek, jednatel společnosti.
Změnu přinesla koupě tiskárny Ultimaker 3 Extended v roce 2016, kterou Průmyslová keramika zvolila zejména kvůli její spolehlivosti a profesionální kvalitě dvoumateriálového 3D tisku. K ní se v roce 2018 přidal nový model Ultimaker S5, který sdílí kvality modelu 3 Extended, ovšem poskytuje větší tiskový objem a ještě pohodlnější ovládání. Dodavatelem 3D tiskáren, materiálů i služeb je společnost 3Dwiser. „Při pořízení dalšího Ultimakeru jsme neváhali ani chvilku. Kolegové si nový model S5 odváželi jako první přímo ze středoevropského představení v centrále 3Dwiseru,“ doplňuje s úsměvem Jakub Cvilinek.
Průmyslová keramika začala tímto krokem plně využívat 3D tisku k výrobě jader a vložek do forem. Rychle se projevily hlavní přínosy technologie: přesná, rychlá a opakovatelná výroba spojená s téměř úplnou tvůrčí svobodou při návrzích dílů, které jsou navíc zásadně levnější než při výrobě předchozími postupy.
K tisku v Průmyslové keramice zatím využívají výhradně materiál PLA, a to zejména díky snadné práci s ním a také jeho vytavitelnosti – u řady dílců jádra a vložky zůstávají zalité v materiálu. Při následném vypalování při více než 900 °C se PLA z dílce snadno a beze zbytku vytaví. S 3D tiskárnou ve společnosti pracují dva zaměstnanci, kteří se starají o výrobu dílů, jež navrhuje konstrukční oddělení společnosti. K návrhům modelů používají Autodesk Inventor a AutoCAD.